понеділок, 3 травня 2021 р.

Ковалики (личинки-дротяники)

 

Ковалики  поширені  повсюдно,  але найбільша їх чисельність відзначена на важких  глинистих  ґрунтах.  Личинки завдовжки до 17 мм,  від ясно-жовтого до темно-коричневого кольору, із твердим і пружним тілом, звідки вони й одержали назву дротяники.  Вони завдають великої шкоди картоплі й багатьом овочевим коренеплодам.

Зимують жуки в ґрунті. Навесні, у квітні-травні, вилітають і незабаром приступають до відкладання яєць. Самки протягом травня-червня відкладають у верхній шар ґрунту по 3-5 гладеньких білих яєць. Живуть личинки в ґрунті  від 2 до 5 років, живлячись корінням культурних і дикорослих  рослин.  Вони  проникають у бульби картоплі, коренеплоди овочевих культур,  пошкоджують  молоді  стебла. У пошуках їжі  й  оптимальної вологості ґрунту дротяники активно пересуваються. Через 3-4 роки в середині літа личинки заляльковуються, а ще через 2-3 тижні з ’являються  молоді жуки,  які  залишаються зимувати в ґрунті.

Пошкоджені дротяниками  рослини картоплі відстають у рості й дають менший урожай. Бульби втрачають товарну цінність і лежкість. Усередину ходів, зроблених дротяниками,  потрапляють мікроорганізми,  що викликають різні гнилизни.

Заходи боротьби:

1. Видалення пирію й інших бур’янів на ділянці й поряд із нею, а також систематичне розпушування міжрядь на глибину 10-12 см і збирання дротяників.

2. Вапнування кислих ґрунтів для погіршення розвитку дротяників.

3.  Поливання під корінь рослин розчином перманганату калію (2 г на 10 л води) для зниження ризику виникнення гнилизни.

4.  Навесні, до посіву культур, виловлювання личинок на принади: шматочки нарізаної картоплі  або буряка заривають у ґрунт наглибину5-15смі прутиками відзначають їхнє місцезнаходження; через 3-4 дні принади із личинками, що вгризлися в них, викопують і знищують.

5.  Висадження  картоплі  після  однорічних бобових: гороху, квасолі, бобів.

6.  Ретельне  осіннє  перекопування ґрунту, після якого личинки й лялечки, а також жуки потрапляють у верхні шари ґрунту й за зиму гинуть.

7.  Внесення  в  ґрунт під час  посадки картоплі  препарату  базудин  (15  г  на 10 м2) для знищення личинок.

Немає коментарів:

Дописати коментар