вівторок, 11 травня 2021 р.

Зморшкувата, або смугаста, мозаїка

 

Найпоширенішими хворобами картоплі є такі: зморшкувата, або смугаста, мозаїка, закручування листків, складчаста мозаїка,  крапчастість бульб.  Найменування  вірусних захворювань  картоплі в більшості випадків визначається найтиповішою ознакою проявуураження. Нерідко на одній рослині можуть зустрітися 2-3 і навіть більше вірусних захворювань.

Для цього захворювання характерні первинна й вторинна інфекції. При первинній  інфекції рослини  заражаються в поточному вегетаційному періоді, виростаючи при цьому зі здорових бульб. При вторинній  інфекції рослини уражаються,  виростаючи  із хворих бульб,  заражених вірусом у попередньому році.

Ознаки захворювання рослин при первинній інфекції виражені досить слабко, а іноді в перший рік можуть і бути відсутніми

Зазвичай  в середині-кінці липня  на листках нижнього ярусу спостерігаються нечисленні дрібні некротичні плями, на зворотному боці цих же листків видно слабкі темні штрихи.

При вторинній інфекції ознаки мозаїки виражені різко. Хвороба  проявляється у двох формах.

У рослин, уражених першою формою хвороби, листя має мозаїчне забарвлення, пластинки листка стають зморшкуватими,  на них розвиваються  некрози (або некротичні штрихи). Штрихи особливо добре помітні на жилках, в основному на зворотному боці нижнього листя. Пізніше нижні листки обвисають і повністю відмирають, залишаючись висіти на висохлих черешках.

У рослин, уражених другою формою хвороби, мозаїка листя часто відсутня, на листках з ’являється велика кількість некротичних плям, на жилках і черешках помітна штрихуватість. Для обох форм хвороби властиві крихкість стебел і розкидистий вигляд куща.

Мозаїчні рослини мають більшу концентрацію вірусу,  ніж рослини із сильним розвитком некрозів, і у зв’язку з цим частіше є джерелом поширення вірусу в полі.

Переносниками вірусу є різні види попелиць, також можлива передача інфекції конкретним  шляхом  -  при  зіткненні хворого й здорового бадилля. Передається вірус і через бульби.

Заходи боротьби:

1.  Використання здорового посадкового матеріалу.

2.  Передпосівне  пророщення бульб з одночасним відбраковуванням бульб з ненормальними паростками.

3. Очищення посівів від уражених рослин за зовнішніми ознаками: перше очищення проводиться наприкінці червня, друге - після цвітіння картоплі.

4. Проведення боротьби з попелицями, цикадками й іншими комахами - переносниками вірусів.

Немає коментарів:

Дописати коментар