четвер, 14 жовтня 2021 р.

Клематиси: дивовижні ліани

 

Клематис-дивовижна  ліана. Оригінальність цих квітів, їх незвичайний вид викликають захват.

Клематіс-це кущова  ліана, що дає безліч пагонів довжиною до чотирьох метрів, рясно всипаних квітами. На одній рослині може цвісти одночасно до 500 квіток.

Вони не вимагають особливого догляду, не пошкоджуються шкідниками і хворобами. Так як це рослина-ліана, для зростання  їй  потрібна міцна опора. Краще всього, якщо це буде крупнокоміркова сітка з дроту.

Розмножують клематиси вкоріненими живцями. Вони можуть продаватися з відкритою кореневою системою і в контейнерах.  Хороший саджанець повинен мати не менше п'яти товстих корінців довжиною близько 15-30 см.

Розмір квіток. Клематиси бувають дрібно квіткові і великоквіткові. Перші більш невибагливі, а другі виглядають набагато ефектніше. Забарвлення квіток у клематиса різноманітне-біле, жовте, малинове, блакитне, фіолетове і багатобарвне.  Купуючи клематис, зверніть увагу, на яких пагонах у нього відбувається цвітіння.

Клематиси, що квітують на пагонах минулого року, не обрізають на зиму. Вони цвітуть рано, але для них реальна загроза вимерзання. Ці рослини відносяться до груп  клематиса квітчастого і клематиса розлогого. Квітки білі і світлих тонів (наприклад, сорт "Флорида Біколор").

Клематиси, що утворюють квіти як на пагонах минулого року, так і на пагонах цього року, цвітуть з червня-липня до осінніх заморозків. Це група сортів клематисів шерстистого і цільнолистого. Квітки жовті, блакитні, малинові, фіолетові (сорт "Лорд Невілл", наприклад).

Найбільша група сортів-клематиса Жакмана і клематиса фіолетового. Вони цвітуть тільки на пагонах поточного року з липня до морозів. Забарвлення квіток переважно фіолетове і малиново-червоне (клематиси «Жакмана», «Віль де Ліон», «Дороті Велтон» і багато інших).

Дренаж обов'язковий. Для посадки клематиса копайте яму 60x60x60 см. Неродючий грунт потрібно замінити. На дно насипте 10-15 см керамзиту або битої цегли для створення дренажу. Перемішайте з землею відро перегною або верхового торфу, півсклянки комплексних мінеральних добрив, приблизно стільки ж золи і гашеного вапна.

Засипте отриманий грунт в яму до рівня 30 см. На дні нагребіть гірку землі і поставте зверху саджанець, акуратно розправивши коріння в сторони. Коренева шийка рослини повинна бути на 10-15 см нижче рівня грунту. Якщо ви садите клематис навесні, засипте яму не до верху, залиште верхівкову нирку рослини відкритою. Полийте теплою водою. Грунт в яму потрібно підсипати в міру росту пагонів.

Після посадки необхідні регулярні поливи.  За звичай  досить поливати один раз в тиждень. При сонячній і сухій погоді поливають частіше. Ґрунт мульчують перегноєм, торфом,  не насипаючи на пагони. Зростаючий пагін  спочатку закріплюють на опорі і надають йому потрібний напрямок. Надалі рослина буде сама чіплятися і рости вгору. На висоті 0,7 м пагони прищипують для утворення бічних пагонів.

Два рази на місяць рослини підгодовують розчином мінеральних або органічних добрив-коров'яку або курячого посліду (1:10) з розрахунку 10 л на один кущ. Восени підгодівлі і полив скорочують, щоб загальмувати ріст рослини і поліпшити його підготовку до зими.

Особливості обрізки. Клематиси, квітучі на пагонах минулого року, на зиму не обрізають. Їх пагони знімають з опор, укладають на землю (можна згорнути кільцем), накривають, засипають листям (після настання стійких морозів).

Клематиси, що утворюють квіти на пагонах минулого року та й поточного року, обрізають на половину їх довжини, укладають на землю і вкривають на зиму. Якщо ви не знаєте, якого типу у вас клематис, краще за все обрізати і укрити його саме так.

Клематиси, квітучі на пагонах поточного року, обрізають  на висоті 20-30 см від землі. З настанням заморозків рослини підгортають і вкривають.

Розгортати рослини, піднімати пагони і кріпити  їх до опор слід в кінці квітня або початку травня. Бруньки у клематисів починають проростати  рано, але невеликих заморозків вони не бояться. При встановленні теплої погоди рослини поливають і підгодовують. У цей час вони починають швидко рости - до 7-10 см за добу. Полив розросшогося клематиса повинен бути рясним-відро води на кущ. Раз на два тижні дорослі рослини підгодувують (після поливу) органічними або мінеральними добривами, виливаючи піввідра розчину на один кущ.

На початку росту, коли листя ще не повністю розгорнулись, пагони клематисів погано чіпляються за опору. Вони можуть скручуватися між собою, по цьому їх потрібно своєчасно  розправляти. Кожен пагін  підв'язують в двох точках до опори, надалі вони чіпляються самі.

//Современная жизнь №18 (384) від 02.05.2012 г.

Немає коментарів:

Дописати коментар