середа, 24 березня 2021 р.

Ризоктоніоз, або чорна парша

 


Хвороба викликається  грибом.  Вражаються коренева система, бульби й основа стебел. Проявляється хвороба в декількох  формах.  На  бульбах  картоплі утворюються  бородавочки,  які  легко зіскрібаються  і  нагадують  грудочки прилиплої землі. Нерідко можна побачити  й  тонку чорну сіточку,  що  охоплює частину бульби або всю її поверхню. Також гриб може спричинити утворення дрібних чорних  плям  поблизу сочевичок,  а  на деяких сортах, частіше на верхівці бульби біля вічок, з ’являються великі втиснені мокнучі  плями,  що  досягають  1-3  см у діаметрі.  Вічка  ніби  провалюються,  і з  розвитком хвороби бульба  робиться непридатною для використання в їжу.

На  паростках збудник  ризоктоніозу викликає появу темно-бурих плям і виразок. Паросток у місцях ураження надломлюється й гине, залишаючисьу землі. Бульби з такими паростками або зовсім не дають сходів, або дають пізні сходи зі слабким  ростом.  Хвороба  на  корінні рослин проявляється бурими плямами й штрихуватістю.

Стебла (на прикореневій частині) покриваються білим повстяним нальотом, що являє собою плодове тіло гриба.

Ризоктоніоз - шкідлива хвороба. Розвиваючись на паростках, збудник хвороби спричиняє їхнє загнивання й відмирання, що призводить до зрідження сходів на полі. Крім того, хвороба може стати причиною поганої лежкості бульб, особливо з появою на них мокнучих виразок.

Джерелами інфекції є залишки хворих рослин, уражені бульби й ґрунт. В останньому гриб зберігається у вигляді склероціїв і грибниці. Зараження бульб у ґрунті відбувається в основному грибницею й склероціями, що живуть у ґрунті, і склероціями,  що  потрапляють  у  ґрунт  із посадковими бульбами. Грибниця проникає в бульбу через механічні пошкодження, а також через сочевички бульби. Прохолодний ґрунт сприяє зараженню рослин грибом, тому не слід садити картоплю занадто рано. При пізнішій посадці ризик захворювання зменшується у зв’язку з тим, що тепла погода сприяє швидкій появі сходів і не стимулює активність збудника ризоктоніозу.

Заходи боротьби:

1. Чергування культур.

2. Посадка здоровими бульбами, обпудрювання фундазолом (перед посадкою -1  кг на 1 т).

3. Передпосівне пророщування на світлі, тому що гриб сильно вражає паростки бульб, що проростають у темряві, і не вражає їх при пророщуванні на світлі.

4. Внесення перепрілого гною або торфокомпосту, суперфосфату й калійного добрива.

5. Посадка бульб при температурі ґрунту 10-1 2"С на важких ґрунтах на глибину 6-8 см, на супіщаних - 8-10 см.

6. Своєчасні прополювання й підгортання.

7. Раннє збирання запобігає зараженню бульб склероціями.

8. Вирощування порівняно стійких сортів.

9. Після збирання врожаю видаляють і спалюють рослинні рештки.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар