неділя, 18 березня 2018 р.

Гіпераструм


Гіпеаструм належить до родини амарилісових. Його батьківщина -тропічні й  субтропічні  широти Америки та  Південна Африка. Мовою квітів гіпеаструм означає  символ  Різдва,  нового життя. Нерідко  його  ще  називають «кавалерською зіркою». Назва роду походить від грецьких слів hірреоs- кавалер і аstron- зірка. За незвичайну красу квітів рослину відносять до гарноквітучих.
Щоб гіпеаструми радували щорічним квітуванням, потрібно знати, як за ними доглядати. Цибулини слід висаджувати у ґрунт так,  щоб  вони  були  заглиблені лише на 1/3. Горщики вибирають не занадто  широкі -  всього  на  4 см  більше діаметра цибулини, позаяк гіпеаструми краще квітують у тісній посудині. На дні обов’язково  повинен  бути товстий  шар дренажу.  Потім  іде  ґрунт-універсальний квітковий із додаванням біогумусу. Цибулину потрібно обережно поставити, розправити  корінці, з  боків  присипати ґрунтом  і  ущільнити  так,  щоб  не  було повітряних «кишень».
Залишається тільки полити ґрунт навколо цибулини теплою водою, додавши в  неї стимулятор,  що сприяє утворенню  корінців або  росту.
Щедро  поливати  не  радять, адже корінці  ще «сплять» і «пити» цибулині  нічим,  а  нам  потрібно  всього лише допомогти їм  «прокинутися».  Зайва волога може викликати гниття денця і соковитих лусочок, тому при поливанні потрібно про це пам’ятати.
Пересаджену цибулину слід поставити в тепле (не жарке) місце. І майте на увазі,  що  при  різких змінах температури  (холодно-тепло), особливо  на  стадії пуп’янка, квіткова стрілка може засохнути.  Щоб  вона  правильно  і  нормально  розвивалася,  місце  повинне бути  світлим. Якісні цибулини зазвичай квітнуть, викидаючи дві й навіть три стрілки. Залежно від характеристики сорту або гібриду, на кожній  квітковій  стрілці  розкривається від двох до семи красивих квіток.
Під час  квітування  цибулини  гіпеаструма  сильно  виснажуються-«худнуть», стають в’ялими.  В цей час рослини  потрібно  підживлювати  будь-якими добривами для  гарноквітучих  рослин. Після  квітування  квіткову стрілку  не зрізують, їй дають можливість зав’янути й засохнути самостійно, і лише після цього суху стрілку витягують із самої цибулини.
Можливо,  в  цей  період  рослина виглядатиме  не зовсім  естетично,  але це піде їй на користь. В’янучи, соковита м’ясиста стрілка віддасть цибулині весь свій запас поживних речовин, і вже після того, як квітконос засохне, цибулина помітно «погладшає», знову з’явиться тургор у лусочках. Після того як гіпеаструм відцвіте, в нього починається активний рістлистя. А це означає, що  потрібно гарно підживлювати  рослину,  щоб  цибулина могла як слід «відгодуватись» і зміцніти. Зараз саме час змінити добриво для гарноквітучих на повне комплексне добриво або спеціальне добриво для цибулинних. Його  потрібно  раз  на тиждень додавати у  воду,  котрою  поливають  рослини. Світла для гарного росту і правильного розвитку влітку повинно бути достатньо.
Підготовка до періоду спокою
За період вегетації цибулина повинна відростити від 10 до 14 листків. За 1,5 місяця  перед відправкою  на  спочинок кожні два тижні гіпеаструми починають підживлювати  калійними добривами. Можна  цибулини зберігати  і «вкладати спати» по-різному. Все залежить від наявності місця в будинку. Можна залишити їх у тому ж ґрунті  в  горщиках, а  можна дістати, скласти в ящики і прибрати, наприклад, у льох (після того як зів’яне листя). Коли квітникарі тримають гіпеаструми вдома, на початку вересня повинні почати зменшувати полив, а до кінця місяця взагалі його припинити. Тепер рослину потрібно поставити в прохолодне місце і дочекатися,  коли  пожовкне  і  засохне листя. Існують особливо «уперті» сорти, котрі ніяк не бажають «укладатися спати», але все одно врешті-решт «здадуться», і їхні листочки пожухнуть. Період спокою триває 2,5-3 місяці. Поливати в цей час цибулини  в жодному разі  не  потрібно! Вони  повинні «спати» без води  і світла.
Пожухле і старе листя радять видалити, щоб воно не стало джерелом інфекції. Якщо  гіпеаструми утворили  невеликі  цибулинки (дітки)  або  на дорослій рослині  за  час  вегетації з’явилися достатньо  великі  дітки, то  їх «укладати спати» не потрібно. Дітки слід відділити від  материнської  цибулини  і  висадити в окремі горщики. Такі цибулинки дорощують протягом 1,5-2 років, відпочинку вони не потребують, бо ще занадто малі й можуть за  цей час просто висохнути.
Коли цибулини відправлено на спочинок у вересні або жовтні, то  швидше за все перші носики і стрілки з’являться в  кінці  грудня. Деякі  цибулини  можуть прокинутись і раніше -  через 1,5 місяця. Тому необхідно хоча б раз на два тижні оглядати цибулини, бо, можливо, через місяць-другий з’явиться носик гіпеаструма. Спеціально «будити» цибулину не радять.

Немає коментарів:

Дописати коментар