четвер, 29 березня 2018 р.

Квітуча годеція - свято життя


Годеція - квітка пристрасті, ніби вируючий вулкан, щороку відроджується з маленької насіннини,   щоб знову і знову вибухати яскравими спалахами квітів веселкового  забарвлення, тішити  нас  і  прикрашати  наше життя. Годеція -  неперевершена  улюблениця  багатьох садівників, яка  приваблює яскравим  пишним  вбранням,  вражає, дивує і назавжди залишається в пам’яті святом. Вона справжня леді, дійсна краса і сама досконалість.
Годеція  була  названа  на  честь уродженця  Швейцарії, знаменитого вченого-ботаніка І.Х. Годе. Але вслухайтесь у це слово-годеція.  Правда ж,  воно  співзвучне  із  нашим українським  словом «годиться»?  Годиться,  і  не просто  годиться, а посадивши одного разу, вже не маєш сили відмовитися від цієї краси.  Годеція -  один  із  найяскравіших  однорічників, котру ще називають однорічною азалією.
З  кінця  60-х  років XIX століття  годеція  стала  широко культивуватися  по  всьому світові. Ця трав’яниста  і дуже гілляста  рослина  належить до родини  кіпрейних. Годеція  налічує близько  20  видів. За  висотою зустрічаються  різні: низькорослі - до  20 см, середньорослі -  до 30 см і високорослі -  50 см  і  вище.  Останнім  потрібна  опора.  Суцвіття  годеції  граційні та  благородні, дзвоникоподібні  квітки  сягають до  8  см  у  поперечнику. У природі  це  яскрава  квітка луків. Зустріти цю рослину можна в обох Америках -  Північній і Південній, а от батьківщина її -  Каліфорнія, де її ще називають каліфорнійською трояндою.
Годеція -  невибаглива у вирощуванні рослина, світлолюбна і відносно морозостійка (витримує заморозки до -3°С). Вона надає перевагу помірно зволоженим  і  поживним суглинкам та  сонячним  відкритим  місцям.  Квітування  погіршується  за дощової погоди й значно скорочується в посушливий період.
Розмножують годецію насінням. Для отримання розсади висіваю насіння в кінці березня в ящичок. Сходи з’являються через  10-12  днів.  Сіянці  пікірую  в  паперові  стаканчики, щоб  при  висаджуванні  рослини  у  ґрунт пересаджувати  її з грудкою землі, адже вона має стрижневий корінь і хворобливо переносить пересадку. Можна вирощувати прямим посівом насіння у ґрунт із подальшим розріджуванням. Відстань між рослинами -  20 х 30 см. Квітування настає через 60-80 днів  після  посіву.  І  це  не  просто  квітування -  це бенкет для очей та для душі. Досвідчені  садівники  радять підживлювати  міндобривом до початку квітування (два-три рази по 20 г на відро води). Можна  підживлювати і забродженим  курячим послідом,  попелом  і  кропивою (у пропорції 1:10) - все  це витримують  7-10 днів,  періодично  помішуючи, а  потім  розводять у пропорції 1:10 або 1:15. Поливати рослини потрібно при пересиханні ґрунту, адже зайва  волога негативно впливає на  них.
У народі  кажуть, що коли  годеція рясно квітує, рік буде багатим  на  врожай  і  щедрим. А французи  взагалі  вважають її богинею родючості.
Годеція цвіте з самого початку червня і до кінця вересня. Ця рослина гарна і в поодиноких насадженнях, і з партнерами (чорнобривцями, ешольцією, агератумом).
Для підтримання краси квітучої клумби потрібно докласти певних зусиль. Але що робити, коли у вас недостатньо часу, сил або просто терпіння? На такі випадки є «палички-виручалочки» -  це рослини, котрі відрізняються від своїх примхливих родичів простотою і невибагливістю. Вони готові тішити нас своєю красою, не вимагаючи особливого догляду. Однією з таких «паличок-виручалочок» і є годеція.

Немає коментарів:

Дописати коментар