понеділок, 8 листопада 2021 р.

Гостя зі справжніх тропіків

       

      Кімнатна  монстера -   рід  крупних тропічних ліан з  розітнутим листям  -  уже понад  півтора століття не  виходить з  моди у  квітникарів.  Можливо тому,що доглядати за нею досить легко, якщо знати, чому  ця рослина зі  спекотних  і  вологих тропіків  віддає  перевагу.

Монстера (лат. Monstera) разом з іншими п’ятидесятьма видами входить до родини ароїдних. Вічнозелені крупні ліани своєю назвою  monstrum – «чудовисько» завдячують саме своїм розмірам: товсті виткі стебла та моторошного вигляду велике листя з прорізами різних розмірів і форми. Своєю популярністю монстера завдячує не тільки блискучому зовнішньому вигляду і невибагливості у догляді, а й своїй здатності іонізувати повітря.

Пересадка. Молоді рослини щороку навесні переселяють у новий горщик більшого розміру. Старші екземпляри - раз на три роки. Монстері найкраще підійде суміш торфу, очищеного крупного піску, перегною та дернової землі (1:1:1:2). Якщодоросларослинане пересаджується, то їй обов’язково потрібно хоча б змінити верхній шар ґрунту.

Місце. В умовах квартири тропічна красуня має ефектний вигляд у просторих вітальнях, хол і, тому що потребує багато місця, і в кутку чи за диваном не приживеться - вона швидко розростається і може зайняти значний об’єм. Освітлення має бути яскравим, але варто уникати прямих сонячних променів. Ідеально – легка напівтінь і захист від сонця за цупкою занавіскою.

Температура. Що вища - то активніше рослина зростатиме. У літній період комфортними для монстери будуть 20-23°С. Узимку ліана найкраще почуватиметься за 16-18°С, температура не має опускатися нижче 10°С. Протяги особливо небезпечні для неї восени і взимку.

Полив. Монстери люблять добре зволожений ґрунт улітку. Взимку не можна допускати його пересушування, постійно, але не занадто рясно зволожуючи землю у горщику. Аби забезпечити потрібну рослині вологість повітря, поряд із горщиком можна поставити посуд з водою та обов’язково періодично обприскувати листя з пульверизатора відстояною водою кімнатної температури.

Підживлення. Щоб рослина добре росла, дорослі екземпляри  треба підживлювати двічі  на місяць  із  середини весни до кінця літа органічними та мінеральними добривами. Молоді рослини підживлювати не обов’язково.

Правила догляду

1.  Визначити, чи вистачає монстері світла, можна по її листю: якщо воно дрібнішає, а повітряне коріння стоншується - рослині надто темно.

2.  Дорослі ліани не варто часто переміщувати з місця намісце - вони цього не люблять.

3. Щоб стимулювати ріст бокових пагонів, верхівку дорослої рослини радять прищипати.

4. Заборонено обрізати повітряні паростки ліани – через них  вона отримує з повітря додаткову вологу.  Краще зібрати їх у пучок та підв’язати  чи опустити в додатковий горщик із субстратом.

5. Доросла ліана потребує надійної опори, про що варто подбати заздалегідь. Рослину можна підпирати палицею або драбинкою, можна стягувати листя мотузкою.

Таємні  сигнали.

1.Від надмірного зволоження листя жовтіє. Якщо жовтизна починає з’являтися на  кінчиках листя - рослина  потребує підживлення.

2. Жовті та коричневі плями на листі  - тривожний сигнал: уважно придивіться до рослини та, якщо ґрунт надміру зволожений, терміново її пересадіть.

3. Монстера починає скидати листя і її стовбур сильно оголюється - найчастіше це означає, що їй не вистачає світла. Потрібно перемістити вазон ближче до джерела світла.

4. Якщо тривалий час утримувати  монстеру за  високої температури  - її можуть окупувати колонії трипсів: їх видно на  поверхні листя.  Рослину відразу ж потрібно помити у теплому душі та обробити  мильним розчином.

Ганна Терн//Жінка, березень 2017 р.

Немає коментарів:

Дописати коментар