четвер, 22 квітня 2021 р.

Капустянка

 

Один із найнебезпечніших багатоїдних шкідників. Велика комаха - до 35-55 мм, бурого кольору, із широкими плоскими, зубчастими передніми ногами, пристосованими для риття ґрунту. Веде переважно підземний спосіб життя, роблячи нори й ходи.

Зимують дорослі комахи й личинки в ґрунті або в гнойовій компостній купі. На поверхні з’являються, коли температура ґрунту на глибині 20 см досягне 8,5-10°С.

Навесні самки роблять гнізда (земляні печерки) на глибині 10-15 см, у які відкладають яйця.  Самка залишається біля гнізда й охороняє яйця, а потім личинок, які починають відроджуватися наприкінці травня. Частіше зустрічається на зволожених низинних місцях і добре вгноєних ділянках. На поверхні з'являється рідко. Про присутність шкідника свідчать отвори в ґрунті й земляні валики, помітні після дощу, тому що ґрунт на них просихає швидше. За сезон дає одне покоління.

При побудові гнізд і численних ходів капустянки  перегризають корінь і підземні частини стебла, виїдають бульби, коренеплоди. Сильно шкодять розсаді в парниках, поїдаючи насіння й сходи рослин. Часто навколо гнізда на грядках утворюються залисини розміром близько 1 м у діаметрі.

Заходи боротьби:

1.  На початку травня  розкласти  на ділянці невеликі принадні купки зі свіжого гною, куди капустянка заповзає для відкладання яєць. Через 25-30 днів купки переглянути і, виявивши в них капустянок і їхні яйця, спалити.

2.  Наприкінці  травня  -  у червні  на ділянках, заселених капустянкою, дво-три разове розпушування  міжрядь на глибину  10-15 см для знищення  яєць і личинок шкідника.

3. Для  відлякування  комахи уздовж парників варто прокопати невеликі канавки, заповнивши їх піском, змоченим гасом.

4. Розкласти за кілька днів до посадки овочевих культур готові отруйні принади типу «Грім» (15 г на 1 кг) або приготовлені самостійно (зерно, розварене 8 підсоленій воді з додаванням на 1 кг 50 г карбофосу й 30 г соняшникової олії) з подальшим закладанням у борозенки на глибину 3-5 см (і на відстані 5-7 см одна від одної) у місцях, де найчастіше зустрічається шкідник; після появи сходів принаду варто розміщати в міжряддях (норма витрати - 600-800 г на 100 м2).

5. Для відлякування капустянки серед овочевих культур устромляють зелені гілки вільхи на відстані 1,5 м одна від одної (час від часу заміняючи їх свіжими).

6. Восени знищують гнізда комах, заливаючи в нірки по 30 мл розведеного у воді гасу (100 мл на 1 л води).

7. Осіннє перекопування ґрунту з одночасним знищенням личинок і дорослих комах.

8.  Наприкінці  вересня  -  на початку жовтня при високій чисельності шкідника використання принадних ям із гноєм, який із настанням морозів розкидають, у результаті чого капустянка гине.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар