неділя, 27 грудня 2020 р.

Морський коник: риба з шиєю

 

Морські коники-єдині на землі риби з шиєю. Плаває коник у вертикальному положенні і так граціозно нахиляє голову, що, дивлячись на нього, неможливо не порівняти його з маленькою чарівною конячкою.

Покритий він не лускою, а кістковими пластинами, його тіло переливається всіма фарбами - від помаранчевої до сизо-блакитної, від лимонно-жовтої до вогненно-червоної.

Морські коники населяють прибережні води тропічних і субтропічних морів. Але зустрічаються і в Північному морі. Серед них є карлики розміром з мізинець, а є велетні сантиметрів під тридцять.  Будь вони карлики або велетні, морські коники схожі між собою як брати: довірливий погляд, примхливі губки і витягнута "кінська" мордочка. Хвіст їх загнутий гачком до живота, а голову прикрашають ріжки.

Вагітні самці. Навіть зараз зоологи не можуть сказати, скільки налічується видів морських коників. Справа в тому, що морських коників важко класифікувати. Аж надто мінливий їх вид. Та й ховатися вони вміють так, що голка, кинута в стіг сіна, позаздрить.

Морські коники зазвичай живуть моногамними парами, люблячи один одного «до труни». Після смерті партнера його половина нудьгує, але через кілька днів або тижнів знову знаходить співмешканця. Морські коники, поселені в акваріумі, особливо сильно страждають від втрати партнера. І буває, що вони вмирають один за одним, не в силах перенести горе.

В чому  секрет такої  прив'язаності? Біологи пояснюють: регулярно прогулюючись і пестячись один з одним, морські коники синхронізують свої біологічні годинники. Це допомагає їм вибрати найліпший  момент для продовження роду. Тоді їх зустріч затягується на кілька годин, а то й днів. Вони світяться від збудження і кружляють в танці, в якому самці роздувають живіт. Виявляється, на животі у самця широка складка, куди самка відкладає ікру.

Дивно, але у морських коників потомство виношує  самець, попередньо запліднивши в черевній сумці ікру.

У морських коників ми маємо справу з процесом, схожим на вагітність. Тканина з внктрішньої сторони виводкової сумки у самця потовщується, як і в матці ссавців. Ця тканина стає свого роду плацентою, вона пов'язує організм батька з ембріонами і живить їх.

З початком вагітності прогулянкі по підводних лісах припиняються. Самець тримається на ділянці площею близько одного квадратного метра.

Через місяць-півтора наступають «пологи». Морський коник прижимається до стебла водорості і знову надуває живіт. Іноді проходить цілий день, поки з сумки на волю вислизає перший мальок. Потім дитинчата  почнуть вибиратися парами, швидше і швидше, і незабаром сумка розшириться настільки, що з неї випливуть десятки мальків одночасно. Число новонароджених у різних видів різне: деякі морські коники  виводять до 1600 малюків, а у інших народжується всього два малька.

Іноді «пологи» протікають так важко, що самці вмирають від виснаження. Крім того, якщо з якоїсь причини ембріони гинуть, то загине і самець, що виношував їх.

Але ось «пологи» пройшли успішно - і мальки спливають в різні сторони, надані самі собі. Отже, батьківські обов'язки позаду-і задоволений коник поспішає на зустріч до своєї половини.

Чим займаються морські коники, якщо не фліртують і не очікують потомства? Велику частину часу морський коник нерухомо висить у воді, зачепившись хвостом за водорость, корал або навіть шию родича. Втім, при видимій ліні він встигає наловити чимало здобичі-крихітних рачків і мальків.

Морський коник не кидається за здобиччю, а чекає, поки вона сама підпливе до нього. Тоді він втягує в себе воду, проковтуючи необережну малечу. Все відбувається так швидко, що простим оком цього не помітити. Апетит цієї риби вражаючий: ледь з'явившись на світло, морський коник встигає за перші десять годин життя  проковтнути близько чотирьох тисяч мініатюрних креветок.

Зараз поголів'я морських коників стрімко скорочується. Винна в цьому скоріше всього екологія. Інша причина-масовий вилов морських коників біля берегів Таїланду, Малайзії, Австралії та Філіппін. З цих милих рибок, висушивши їх, виготовляють сувеніри - брошки, брелоки, пряжки для ременя. До речі, краси заради, їм вигинають назад хвіст, надаючи тілу форму літери S.

Однак більша частина спійманних морських коників потрапляє до фармацевтів Китаю, Тайвані, Кореї, Індонезії та Сінгапура. Найбільшим перевалочним пунктом з продажу даної «медичної сировини»  являється Гонконг. Звідси його продають в тридцятьом  з гаком країном, у тому числі в Індію і Австралію. Тут кілограм морських коників коштує близько 1300 доларів.

З цих висушених риб, подрібнених і змішаних з іншими речовинами (наприклад, з корою дерев), готують зілля, настільки ж популярні в Японії, Кореї, Китаї, як у нас - аспірин або анальгін. Вони допомагають при астмі, кашлі, головному болі тощо.

//Современная жизнь

Немає коментарів:

Дописати коментар