Урок 1
Значення дихання. Система органів
дихання (Слайд 1)
Мета: дати поняття дихання як процесу життєдіяльності,
встановити взаємозв’язок будови і функцій органів дихання; розвивати критичне мислення, уміння аналізувати,
порівнювати, обґрунтовувати взаємозв'язок будови і функції;
виховувати бережливе ставлення до свого здоров'я.
Основні терміни і поняття:
дихання,
зовнішнє і внутрішнє дихання, носова
порожнина, носоглотка, глотка, трахея, бронхи, легені.
Обладнання: таблиці: «Органи дихання», муляжі легень
і гортані, презентація, комп’ютер.
Тип уроку: засвоєння
нових знань.
Структура
уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
IV.
Вивчення нового матеріалу.
V.
Узагальнення та систематизація знань.
VІ.
Підсумок уроку.
VІІ.
Домашнє завдання.
Хід уроку
Кисень — це вісь, навколо якої
обертається вся земна хімія.
Й.Берцеліус
І. Організаційний
момент.
Привітання
учнів, перевірка їх готовності до уроку.
ІI. Актуалізація опорних знань.
Метод
«Мозковий штурм»
Проаналізуйте
епіграф нашого уроку «Кисень — це
вісь, навколо якої обертається вся земна хімія».(Процес дихання
більшості живих організмів пов'язаний з поглинанням кисню; у процесі фотосинтезу
рослини виділяють кисень; організми складаються зі сполук, до яких входить
кисень.) (Слайд 2 )
Прийом «Пригадай»
(Слайд 3 )
1.
Що таке дихання?
2.
Чи всі живі організми дихають?
3.
Як дихають тварини?
4.
У чому полягає відмінність водного типу дихання
від наземного?
5.
З якою системою організму тісно пов'язана
дихальна і чому?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вправа «Хто швидше» (Слайд 4 )
Щоб дізнатися, що ми будемо вивчати на
сьогоднішньому уроці, вам необхідно з допомогою коду прочитати шифрограму (дихання).
д
|
р
|
и
|
а
|
х
|
л
|
а
|
Ш
|
н
|
з
|
н
|
б
|
я
|
т
|
Оголошення теми, мети і
завдань уроку. (Слайд
5)
Саме
диханню буде присвячений наш урок. Його тема звучить так «Значення дихання.
Система органів дихання».
–
Які, на вашу думку, завдання стоять перед нами на уроці?
Ви
праві. Ми не лише познайомимося з будовою і функціями органів дихання, я й
з’ясуємо значення дихання для людини, особливості типів дихання, взаємозв’язок
будови і функцій органів дихальної
системи.
Організм
людини – це безмежний світ,сповнений таємниць і загадок. Вивчаючи системи
органів, сьогодні ми при відкриємо завісу і зазирнемо до цього дивовижного і
такого складного світу людини.
–
Які системи органів з курсу зоології ви знаєте?
–
А ось яку з них ми будемо вивчати сьогодні, ви скажете мені самі. Давайте
дружненько закриємо наші симпатичні носики.
–
Ой, що трапилось?!
–
Ви не можете дихати?
–
А яка система органів забезпечує процес дихання? (відповіді учнів)
Вірно. Без їжі людина може прожити 60-70 днів,
без воли – 3 дні, без повітря людина вмирає через 3-4 хвилини. Лише деякі люди
можуть затримувати дихання на 5 хвилин, йоги – до 15 хвилин. Вираз «Це нам
потрібно як повітря» підкреслює особливу потребу людського організму в повітрі.
«Пасовищем життя» назвав повітря видатний давньогрецький лікар Гіппократ.
Усі ми хочемо бути
здоровими. А щоб запобігти захворюванням органів дихання, необхідно знати їх будову, функції, місцезнаходження
в організмі і суть процесу дихання.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Проблемне питання
- Яка суть процесу дихання, його роль в обміні
речовин та перетворенні енергії?
Для
отримання відповіді опрацюйте текст підручника на ст. ___ «Дихання».
Робота з підручником
Очікуваний висновок:
Дихання —
це сукупність процесів, що забезпечують
надходження в організм із зовнішнього
середовища кисню, використання його клітинами і тканинами
для окиснення органічних речовин та виділення з організму вуглекислого газу. (Слайд
6)
Життєдіяльність організму
пов'язана з постійним витрачанням енергії, яка йде на роботу різних органів і
на зігрівання тіла. Енергія звільняється при розпаді білків, жирів і
вуглеводів. Цей розпад супроводжується окисленням, при якому складні молекули
органічних речовин приєднують кисень і розщеплюються.
Без енергії й кисню, який бере участь у її звільненні, не
відбувається жодного життєвого процесу. Отже, від діяльності органів дихання
залежить робота всіх органів тіла.
-
Які процеси характерні для
дихання?
(Учитель узагальнює та
коригує відповіді учнів.)
Дихання характеризують такі процеси: (Слайд 7 )
1. Вентиляція легенів (обмін
повітря між зовнішнім середовищем і альвеолами легень).
2. Дифузія газів у легенях (обмін газів між кров'ю та
альвеолярним повітрям).
3. Транспортування газів кров'ю.
4. Дифузія газів у тканинах (обмін газів між кров'ю та
тканинами).
5. Використання кисню клітинами й виділення ними вуглекислого
газу.
Гра
«Біологічний футбол»
Грають по черзі через одну
парту. Кожна правильна відповідь – «гол». (Слайд
8)
o
Яке дихання можна вважати зовнішнім? (Зовнішнє дихання — обмін
газів між кров'ю й атмосферним повітрям, що відбувається в органах дихання.)
Що, на вашу думку, є внутрішнім диханням? (Внутрішнє дихання-o
— окисні процеси в клітинах, унаслідок яких
виділяється енергія.)
o
Чи закінчується процес дихання в
органах дихання?
Чи
пов'язане зовнішнє дихання із внутрішнім? (Слайд
9 )
Дихальна
система складається з повітроносних шляхів і легень. (Слайд 10 )
Повітроносні шляхи:
верхні (носова
порожнина, носоглотка, глотка) і нижні (гортань,
трахея, бронхи) та легені. (Слайд 11)
Всі повітроносні шляхи вистелені війчастим епітелієм.
Це має захисне значення для затримання
дрібних частинок, які потрапляють із повітря: пилу, бруду, бактерій,
вірусів. (Слайд 12)
Самостійна
робота учнів з таблицею
Учні заповнюють таблицю «Органи
дихання», використовуючи пояснення учителя та матеріал підручника). (Слайд 13)
Органи
дихання
Орган дихання
|
Особливості будови
|
Функції, що
виконуються
|
Носова
порожнина
(Слайди 14-17)
|
Дві носові порожнини, які розділені кістково-хрящовою перегородкою.
Порожнини покриті слизовою оболонкою,
що містить нюхові рецептори. Містить густу сітку кровоносних капіляр.
|
Нормалізація температури повітря, що надходить до органів дихання; слиз,
що містить лізоцим знешкоджує хвороботворні
мікроорганізми; сприймає запах.
|
Носоглотка
(Слайд 18)
|
Містить лімфатичні вузли – мигдалики.
|
Захисний бар’єр дихальних шляхів.
|
Гортань
(Слайди 19-23)
|
Вона має лійкоподібну форму, складається з 9 напіврухомо сполучених
хрящів; порожнина вистелена слизовою оболонкою з рецеп-торами; має дві
голосові зв’язки.
|
Забезпечує проходження повітря до трахеї, захищає дихальні шляхи від
потрапляння їжі (кашель), забезпечує утворення звуків.
|
Трахея
(Слайди 24-25)
|
Трубчаста частина дихальних шляхів, розташована між гортанню і бронхами.
Складається з 16-20 хрящових півкілець, які вистелені залозистим та
війчастим епітелієм. Задня стінка утворена сполучною тканиною. На рівні
п’ятого грудного хребця поділяється на два головних бронхи: лівий і правий.
|
Забезпечує проходження повітря до бронхів, слизова оболонка зволожує
стінки трахеї і виконує захисну функцію.
|
Бронхи
(Слайди 26-28)
|
Складаються з хрящових кілець
(6-12). Вони вхо-дять в праву (три гілки) і ліву (дві гілки) легені.
Сукупність бронхів, що багато разів діляться, утворює бронхіальне дерево.
Бронхи закінчуються бронхіолами, на стінках яких розташовані аль-веоли
(легеневі пухирці).
|
Забезпечують транспорт повітря між трахеєю й альвеолами, беруть участь
у терморегуляції організму та газообміні.
|
Легені
(Слайди 29-37)
|
Парні органи дихання. Права легеня складається з трьох часток, а ліва —
з двох. На внутрішній поверхні легень розташовані ворота легень, якими
проходять бронхи, судини й нерви . Легені вкриті плеврою, що складається з двох
листків — зовнішнього і внутрішнього. Між ними розташована плевральна
порожнина, заповнена плевральною рідиною.
|
Забезпечують газообмін між кров'ю й атмосферним повітрям.
|
Проблемне
запитання
- Чому
необхідно дихати через ніс?
- Кролям
вставили в ніздрі трубочки. Через деякий час вони захворіли на запалення
легень. Поясніть, чому. (Під час досліду була порушена функція
носової порожнини кролів. Холодне повітря потрапляло в легені тварин, що й
спричинило виникнення захворювання. Тому дихати потрібно через ніс, особливо
взимку. У носовій порожнині розташована густа сітка кровоносних капілярів. Коли
людина вдихає повітря воно зігрівається кров’ю, що тече по капілярах, до
температури тіла).
Значення
дихання (Слайд
38)
·
Забезпечення
організму киснем.
·
Виділення
вуглекислого газу.
·
Окиснення органічних сполук з виділенням енергії,
необхідної для процесів життєдіяльності.
·
Виділення кінцевих продуктів обміну: водяної пари,
аміаку, сірководню…
V. Узагальнення та систематизація
знань.
Прийом
«Бліц-опитування»
1) Установіть
послідовність розташування органів дихання: (Слайд
39)
1. Легені. 2. Бронхи. 3. Носоглотка. 4.
Носова порожнина. 5. Гортань.6. Глотка. 7. Трахея.
Відповідь.
4,3,6,5,7,2,1.
(Слайд 40)
2)
Вставити пропущені в тексті слова. (Слайд
41)
1. Носова порожнина вистелена
_________, вкрита багатьма ______, які затримують ________.
2. Дихати потрібно через _______, а не через
__________.
3)
Назвіть органи дихання, позначені
цифрами : (Слайд 42 )
1) ……………, 2) ……………, 3)
……………, 4) ……………, 5) ……………
Прийом «Творча лабораторія» (Слайд 43)
- Кожен учень знає, що
гігієнічніше дихати через ніс. А в яких випадках краще дихати через рот?
- Чому в 1846 році на судні
«Мері Сомс» загинув батальйон вояків, який сховався під час шторму в трюмі,
хоча судно залишилось цілком неушкодженим?
Прийом «Цікаві питання» (Слайд 44)
- Чому, на вашу думку, ніс людини має дві
ніздрі, а не одну велику? (Наявність парних органів
у тварин і людини зумовлена двобічною симетрією їхнього тіла, а наявність двох
ніздрів у людини - функціями носової порожнини.)
Метод «Мозковий штурм» (Слайд 45)
- «Життя - це горіння». Ці слова належать
відомим французьким ученим ХVІІ ст. А. Лавуазьє та П. Лапласу. Поясніть, як ви
розумієте вислів. Чи стосується він перебігу процесів життєдіяльності? (І горіння, і дихання відбуваються за участю кисню, але
горіння відбувається швидко й до кінцевих продуктів, а дихання повільніше,
через проміжні стадії. Енергія, що виділяється, може використовуватися для
перебігу процесів життєдіяльності, утворення АТФ, терморегуляції тощо.)
Експрес-тест (Слайд 46)
1.
Чим представлена система органів
дихання людини?
А
- легені, Б – стравохід, В - великі і малі
грудні м'язи.
2.
Чим
представлені дихальні шляхи людини?
А - ротова порожнина,
Б - носова порожнина,
В - носоглотка, Г
- стравохід, Д
– бронхи.
3.
Яке значення дихання для організму?
А - охолодження організму, Б - виділення СО2, В - окислення поживних речовин, Г - вивільнення енергії, Д - синтез АТФ.
4.
Очищує вдихуване повітря від пилу і
мікробів і зігріває
А - трахея; Б -
гортань; В - носова порожнина.
VІ. Підсумки уроку.
Вправа
«Зворотний квиток» (Слайд
47)
На аркуші паперу діти
записують те нове і цікаве, що вони вже вивчили, про що хотіли би дізнатися в
майбутньому (зачитують вголос).
Виставлення оцінок учням.
VII. Домашнє завдання. (Слайд 48)
1) Вивчити § ___ підручника.
2)*Скласти сенкан на тему
«Дихання».
Немає коментарів:
Дописати коментар