неділя, 6 листопада 2016 р.

Урок. Профілактика захворювань дихальної системи

Урок  4
Тема. Профілактика захворювань дихальної системи (Слайд 1)
Мета: ознайоми­ти учнів із захворюваннями дихальної системи, визначити основні про­філактичні заходи; розвивати са­нітарно-гігієнічні вміння та навич­ки, самостійну пізнавальну актив­ність, уміння спілкуватися; вихо­вувати бережливе ставлення до свого здоров'я.
Основні терміни і поняття: грип, туберкульоз, дифтерія, трахеїт, бронхіт, бронхіальна астма, пневмонія, плеврит, рак легень, причини зараження, профілактика.
Обладнання: таблиці: «Орга­ни дихання», «Гігієна дихання», «Профілактика повітряно-кра­пельної інфекції»; книжки про лікарські рослини, гірчичники, бинти, вата, компресний папір.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I.         Організаційний етап.
Привітання. Побажання успіхiв в отриманні нових знань, в подальшому їх застосуванні. 
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Прийом «Біологічний диктант»
Учні відповідають  “+” - так “-“ – ні, далі взаємоперевірка і взаємооцінювання. (Слайд 2 )
1. В носовій порожнині повітря зволожується.
2. Коли людина говорить, голосова щілина має вигляд рівнобедреного трикутника.
3. Тиск СО2 у венозній крові вищий ніж в альвеолярному повітрі.
4. Молекули кисню, що взаємодіють з гемоглобіном еритроцитів, утворюють оксигемоглобін.
5. По легеневих венах артеріальна кров надходить у права предсердя.
6. У тканинах органів артеріальна кров перетворюється на венозну.
7. Дихальні рухи (вдих – видих) регулюються дихальним центром.
8. Коли міжреберні м’язи скорочуються, грудна порожнина розширюється.
9. Якщо концентрація СО2 у крові збільшується, частота і глибина дихальних рухів – теж збільшується.
10.Чхання – сильний і дуже швидкий рефлекторний видих через рот.
(Слайд 3)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
+
-
+
+
-
+
+
+
+
-
Експрес-опитування
Варіант А.
1. Дихання — це:
а) процес поглинання кисню і виділення вуглекислого газу;       б) процес окиснення органічних речовин з виділенням хімічної енергії;       в) газообмін у тканинах;       г) газообмін у легенях.
2. Стінки бронхів мають:
а) хрящові кільця;       б) спіраль з волокон щільної сполучної тканини;   в) волокна епітеліальної тканини.
3. Життєва ємність легень — це:

а) глибокий видих + глибокий вдих + залишковий об’єм;     б) дихальний об’єм + глибокий вдих + глибокий видих;      в) залишковий об’єм + глибокий вдих.
4. Дихальні рухи — це:
а) вдих;         б) видих;        в) вдих і видих.
5. Дихальний центр у людини розташований у:
а) мозочку;        б) довгастому мозку;         в) проміжному мозку.
Варіант Б.
1. Спірометром вимірюють:
а) тиск крові;        б) температуру тіла;        в) пульс;         г) життєву ємність легень.
2. У дихальних рухах беруть участь м’язи:
а) діафрагма;       б) міжреберні;        в) спинні;       г) черевні.
3. Середня життєва ємність легенів людини становить переважно:
а) 1500 см3;       б) 2000 см3;        в) 3000 см3;           г) 3500 см3.
4. Транспорт газів через легеневий пухирець у капіляр відбувається завдяки:
а) дифузії;        б) осмосу;       в) активному транспорту речовин.
5. У великому колі кровообігу газообмін відбувається у капілярах:
а) легенів;             б) епідермісу;               в) тіла.
IІI.      Мотивація навчальної дія­льності.
Природа якнайкраще подба­ла про захист людського організ­му від інфекційних хвороб. Вона створила імунітет. Однак дуже часто система самозахисту не спрацьовує, і органи дихання, що забезпечують дихальну функцію, піддаються впливу інфекції. 70% усіх захворювань у дітей — це захворювання органів дихання. Ця проблема дуже актуальна і вар­та нашої уваги.
Повідомлення теми і мети уроку. (Слайд 4 )
ІV. Вивчення нового матеріалу.

Проблемне запитання
—       Які ви знаєте захворювання органів дихання? (Ангіна, грип, пневмонія та ін.)
—Як ви вважаєте, яким шля­хом відбувається зараження органів дихання? (Думки учнів.)
У повітрі класної кімнати зна­ходиться близько 30 тис. мікроорганізмів на 1 м3. Коли вони по­трапляють в органи дихання, мо­жуть викликати різні хвороби. (Слайди 5-7)
Сьогодні на уроці ми послухаємо інформацію про захворювання орга­нів дихання та їх профілактику. Допоможуть вам розкрити причини хвороб і дадуть поради та рекомендації, повідомлення які ви підготували.
 Відомо, що мікроорганізми і пил затримуються слизовою оболонкою верхніх дихальних шляхів і видаляються з них разом із слизом. Більшість мікроорганізмів при цьому гине. Проте частина з них, потрапивши в органи дихання, може спричинити різні захворювання. Збудниками цих захворювань можуть бути віруси, бактерії і алергени.
(Учні розповідають повідомлення про хвороби ди­хальних шляхів та заповнюють таблицю.)
Повідомлення 1. Грип.(Додаток 2 ) (Слайди 8-16)
Повідомлення 2. Туберкульоз. (Додаток 2)(Слайди 17-28)
Повідомлення 3. Ангіна, трахеїт, бронхіт. (Додаток 2) (Слайди 29-31 )
Повідомлення 4. Пневмонія, або запалення легенів. (Додаток 2) (Слайд 32 )
Повідомлення 5. Бронхіальна астма, алергічний риніт.(Додаток 2) (Слайд 35)
Повідомлення 6.  Щоб полегшити дихання при застуді, бронхіті.(Додаток 2) (Слайди 36-37)
Інфекційна
хвороба
Збудник
Які частини
тіла вражає?
Симптоми хвороби
Грип
Вірус
Дихальні  шляхи.
Висока температура (t °С), головний біль, нежить, нездужання.
Ангіна
Бактерія
Мигдалики, які
розташовані в
глотці.
Відчуття стиснення горла, біль під час ковтання, підвищення температури, загальне нездужання.
Бронхіт
Бактерія
Слизова обо-лонка бронхів.
Кашель (при гострому бронхіті довготривалий), частіше зі сли-зовими виділеннями, задиш-ка,біль у грудях, підвищена температура, хрипи в легенях.
Трахеїт
Бактерії
Слизова обо-лонка трахеї.
Дертя в горлі, сухий кашель у поєднанні з відчуттям болю в зіві та за грудиною, хрипкий  голос.
Дифтерія (Слайди 33-34)

Бактерії
Верхні диха-льні шляхи, серце.
t — 37,5–38 °С, на шиї під щелепою припухають залози, при огляді зіву видно плівки, плівки можуть з’явитись і в носі, заважаючи дихати носом, при запущеній хворобі приплив повітря може зовсім припинитися.
Пневмонія
Бактерії
Легені
t — 38–40 °С, рясне потови-ділення, кашель (спочатку сухий, а потім вологий), виділення харкотиння, кволість, млявість, запаморочення, задишка.
Туберкульоз
Бактерії
(туберку-льозна паличка, або
паличка Коха)
легені (інколи
кістки).
Зростаюча кволість, незначні підвищення t °С, покашлювання або постійний кашель.
Робота в парах
Учні об’єднуються в пари для обміну думками.
 (Пропозиції учнів учитель запи­сує на дошці.)
Завдання. Розробіть систему заходів про­філактики захворювань органів дихання.
Правила на все життя
1.    У період епідемії необхідно проводити відповідну вакцинацію.
2.    Уникати переохолодження.
3.    Не відвідувати багатолюдні місця.
4. Дотримуватися правил осо­бистої гігієни.
5.    Не відмовлятися від диспан­серного обстеження.
6.    Підвищувати імунітет орга­нізму шляхом загартовування, фі­зичних вправ, вітамінного хар­чування.
7.    Частіше бувати серед зелених рослин, щоб подихати свіжим, чистим повітрям.
8.    Ніколи не брати в рот цигарки ні зараз, ні в зрілому віці.
9.    Розвивати і захищати свої органи дихання.
10.Боротися із забрудненням повітря.
VУзагальнення та систематизація знань.
1. Установіть відповідність між захворюваннями і його проявом.
А)   ангіна                       1) інфекційне захворювання, щонайчастіше
Б)    риніт                                   вражає легені
В)   туберкульоз                   2)   гостре запалення мигдаликів
Г)   гайморит                         3)  запалення придаткових пазух
4)  запальний процес насамперед у слизовій оболонці  носової порожнини
Вправа «Якщо — то» (Слайд 38)
1.                       Якщо в організм людини потрапляють стрептококи — то... 
2.                       Якщо туберкульозна паличка потрапляє в легені — то...
3.                       Якщо у людини часті напади кашлю, задишки, порушується бронхіальне проходження — то... 
Метод «Мікрофон» (Слайд 39)
1.                     Чи може дихальна система на 100% захистити себе від шкідливих факторів? 
2.                                               Вам надається можливість висловити свою думку про шкоду хвороб дихальних шляхів. 
Складання сенканів (Слайд 40)
Наприклад:
Грип —
небезпечний, вірусний, респіраторний.
Уражає, зараджує, ускладнює.
Інфекція.
VI. Підсумок уроку.
Анкетування (Слайд 41 )
- Чи турбуюсь я  про свої органи дихання?
Уважно прослухай кожне з наведених суджень. Якщо воно відпові­дає твоєму стану або поведінці, постав навпроти нього"+", якщо не відповідає –"-"
*                    Я часто кашляю.
*                    Інколи в мене виникає запалення верхніх дихальних шляхів.
*                    У морозний день мені важко дихати.
*                    Бувають випадки, що від крику я захрипаю.
*                    Одного разу зовсім втратив(ла) голос.
*                    Я рідко витираю пил у своїй кімнаті.
*                    Я пробував(ла) палити (палю) цигарки.
Підрахуй, чого вийшло більше: "+" чи "-". Подумай, що треба зробити, щоб поліпшити стан своїх органів дихання. (Слайд 42 )
Метод  «Мікрофон» (Слайд 43 )
1.                     Сьогодні ми вивчали…
2.                     Мені сподобалося…
3.                     Я хочу, щоб наступні уроки…
Виставлення оцінок учням.
VII. Домашнє завдання. (Слайд 44 )
1)Вивчити § ____ підручника.
2)Підготувати кросворд за вивченою темою: «Дихання»

Немає коментарів:

Дописати коментар