субота, 19 лютого 2022 р.

Літопси: «живе каміння»

 

Свою  назву, яка  в  перекладі з  грецької означає «подібний до  каменя»,  ці  ні  на  що  не схожі  суперсукуленти  родини Аїзових отримали  завдяки неймовірній  подібності до  каміння.

На своїй батьківщині – Південній Африці – рослини живуть у кам’янистих посушливих пустельних місцинах, своїм зовнішнім  виглядом імітуючи гальку, на котрій ростуть. Такою мімікрією — літопс не лише імітує камінь, але точно повторює забарвлення та текстуру кам’янистого фону всієї місцевості, у котрій мешкає, — рослина  намагається врятуватися від тварин, що нею живляться. У  природі сьогодні  відомо близько 37 видів цього суперсукулента, який являє собою «копитце» з двох розсічених змінених м’ясистих листків,  з’єднаних унизу.  Глибина розсічення залежить від виду літопса та може бути як незначною, так і доходити майже до рівня ґрунту. При гарному догляді літопс радує господарів білими чи жовтими квітками діаметром до 5 см.

Місце. Для світлолюбного «живого каміння» найкраще підійдуть південні  вікна. Треба зауважити, що рослини дуже погано переносять зміну місця та навіть положення горщика. Раз обравши  місце для вазона з літопсом, його більше не можна переставляти.

Полив. У період активного росту від квітня до вересня, коли літопс змінює листя, — стара оболонка тріскається і всередині з’являється нова, — рослини не дуже рясно поливають раз на 2 тижні, роблячи перерву від кінця липня до половини серпня, один із періодів спокою. У цей час, або коли влітку особливо спекотно, а також від січня до березня — у період зимової  стагнації — рослину зовсім не поливають.

Дозволяється лише  вечорами освіжати повітря навкруги вазонів  з розпилювача, якщо оболонка надміру зморщена.

Температура. Літопси прекрасно почуваються у приміщеннях із помірною температурою повітря: влітку оптимальна температура 22-25°С, а взимку, під час стагнації, їм потрібна прохолодна — 10-12°С.

Підживлення. Від червня до вересня раз на місяць літопси підживлюють добривами для кактусів, зменшивши дозу удвічі.

Посадка. Суміш ґрунту для висадки чи пересадки дорослої рослини (коли старий горщик вже повністю заповнено корінням) із піску і листяного перегною в рівних частинах обов’язково стерилізують — прогартовують в духовці чи обробляють фунгіцидами.

Особливості  догляду

·     Літопси можуть витримати затінення (за рахунок втрати декоративності й здатності до цвітіння), неправильно підібраний ґрунт, але занадто рясний або несвоєчасний полив може їх знищити — він повинен  відповідати ритмові росту цих рослин.

·     Для гарного росту літопсам необхідні  горщ ики заввишки  від п’яти сантиметрів, тому нижній полив не рекомендований: такий  шар ґрунту швидко не просохне і  при раптовому похолоданні  це загрожує загниванням коріння.

·     Під час зимового періоду спокою літопси можуть вражатися червцем, тому від початку росту рослину краще обробити захисними засобами.

·     Щоб рослина почувалась, «як удома», їй потрібно створити схожі умови, прикрасивши землю у горщ ику кольоровими камінчиками. У таких «декораціях» літопси набагато краще ростуть та розвиваються.

Ганна Терн //Жінка, Серпень 2016 р.

Немає коментарів:

Дописати коментар