понеділок, 19 липня 2021 р.

Перець або Відігнати слона

 

Проте, що з болгарського перцю можна робити  смачні  страви,  знає  кожен. Втім, які проте, що гострим перцем посипають різноманітну їжу.  Але  перець можна використовувати й в інших цілях...

Зі стручків болгарського перцю, приміром, можна зробити живильну маску для обличчя. Потрібно лише пропустити перець крізь м’ясорубку, змішати з морквяним або капустяним соком і нанести на обличчя. Це дозволить наситити шкіру вітамінами й повернути їй колишню свіжість.

В Індії однорічна дитина з’їдає щодня по 15 стручків перцю чилі. Заповзятливі батьки  показують свого  малолітнього йога за гроші й непогано заробляють.

Жителі Ботсвани за допомогою того ж чилі відганяють слонів від сільськогосподарських рослин. Особливо ефективно підпалювати насадження перцю - слони  не звикають до їдкого диму чилі,  як це часто трапляється з голосними звуками  (деякі африканці усе ще відганяють слонів у дідівський спосіб - стукаючи в барабани).

За допомогою спиртового розчину гіркого перцю можна перемогти шкідливого кліща, що вражає бджіл і завдає відчутної шкоди населенню вуликів.

У культурі є дві групи сортів перцю - солодкий,  або овочевий,  і  гіркий,  або пряний. Останній, у свою чергу, підрозділяється на гострий, який використовується у свіжому або сухому вигляді як приправа до страв, і напівгострий - застосовується для засолювання,  готування маринаду.

Перці вимогливі до тепла, а тому розміщують їх натакій, що прогрівається сонцем, захищеній від вітру ділянці, бажано біля південної стіни якоїсь будівлі.

Не можна під перці вносити свіжий гній і добрива із вмістом хлору. При надлишку азотних добрив рослини утворюють потужну вегетативну масу, різко знижуючи врожай плодів.

Розсаду краще вирощувати в горщиках і стаканчиках, тому що рослини погано переносять пересадження. Якщо ж використовується безгорщечкова розсада, то потрібно стежити за тим, щоб вона висаджувалася на ту ж глибину, на який вона перебувала в парнику.

На ділянку перці треба висаджувати з міжряддями 50-60 см і з  відстанню в ряду 20-25 см, розміщуючи на 10 м2 по 70-90 рослин. Гострий перець можна садити густіше.

Поливайте перці при посадці, через 4-5 днів після неї; до періоду масового збирання - через 8-10 днів, а потім після кожного збирання. Поливати краще по борознах при нормі 400-450 л на 10 м2.

Перше підживлення проведіть через 12-15 днів після  висадження розсади, друге - у період масового утворення плодів і третє - через 15-20 діб після другого.

Постарайтеся дати в підживленні 4- 5 кг на 10 м2 коров’яку або 15-17 кг перебродженого пташиного посліду, додайте до них, якщо можна, 0,1-0,15 кг суперфосфату.

Велике  поширення  одержала  кімнатна культура декоративного гострого перцю з компактним кущем і дрібними плодами. Два-три кущі цієї рослини прикрасять вашу кімнату й забезпечать родину на цілий  рік гострою  вітамінною приправою.  Вирощувати  його треба в горщиках заввишки 17-20 см, наповнених родючою землею,  які слід розміщувати на південних вікнах, а в короткі зимові дні досвічувати настільною лампою. Якщо рослини «жирують», формуючи  велику масу на шкоду плодам, їх варто злегка підсушити, не поливаючи кілька днів. 

Немає коментарів:

Дописати коментар