неділя, 3 травня 2020 р.

Гербарію майже 200 років


Гербарій Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна визнано національним надбанням. Він є одним з найстаріших гербаріїв в Україні. Тут зібрано майже 300 000 рослин, серед яких багато рідкісних.
Як розповіла завідувачка кафедри ботаніки ХНУ імені В. Н. Каразіна, історія  гербарію почалася  в  1825  році. Тоді харків'янин, професор Василь Черняєв  передав університету власну колекцію засушених рослин, яку збирав мало не півстоліття. Пізніше гербарій поповнився ще одним подарунком - колекцією відомого дослідника Сибіру, який проживав на той час у Харкові, ботаніка Миколи Турчанінова. І далі - впродовж  170 років студенти й викладачі університету збирали різноманітні культури в різних куточках планети. Нині тут представлено багато унікальних  рослин,  привезених з  численних експедицій  Середньої Азії, Кольського півострова, Білорусі, Криму, Карпат, Кавказу. Є й рослини з  Австралії,  Північної Америки,  Африки,  Індії -  практично зі всієї земної кулі.
Одні з найцікавіших екземплярів - водорості з Японського моря - досі зберігають свій первинний колір. Цінними є й експонати Лобенгорста, а  це спеціальні книжки з вклеєними  в них зразками унікальних рослин, грибів і лишаїв, зібраних німецьким ботаніком.
Сьогодні гербарій зберігається в спеціальних приміщеннях, вікна яких виходять на північний бік - це одна з необхідних умов збереження цілісності  колекції.  Підтримується  і  постійний  баланс температури  і  складу повітря, встановлена сигналізація і відеоспостереження.  Всі експонати гербарію є предметом вивчення як для вчених і студентів цього старого вузу країни, заснованого в  1804 році, так і для колег з інших ВНЗ України, а також Росії і Білорусі.